Olvasási idő: 4 perc
Várhatóan milyen irányba fog változni a hulladéktörvény?
Az Európai Parlament által meghatározott irányelvek alapján a hazai hulladékkezeléssel kapcsolatos szabályozásra, azaz a hulladéktörvény frissítése várhatók a közeljövőben. A szigorítások egyik fontos eleme lesz a gyártói felelősség kiterjesztése.
A cél egyértelműen az, hogy a gyártókat sikerüljön bevonni a használat következtében keletkező hulladékok körkörös gazdálkodásába. Ezzel összefüggésben várható a szemétlerakás díjának a komolyabb emelése, hogy ezáltal az újrahasznosítás irányába tendáljanak az érintett piaci szereplők.
A hamarosan bevezetése kerülő szabályozások a következő célszámok elérését szorgalmazzák:
- – 2035-ig a települési hulladék 65%-át újrahasznosítása a cél, és a települési hulladéknak legfeljebb a 10%-a kerülhet lerakóba;
- – a 2030-as évig pedig a csomagolási hulladék 70%-át újra kell hasznosítani.
Ezek az erőfeszítések kivétel nélkül egy komplex folyamat, a körforgásos gazdaság elősegítését szorgalmazzák.
Mi a körforgásos gazdaság lényege?
Egy olyan koncepció, aminek az értelmében a kereskedelemben és az életünk egyéb területein felhasznált anyagok folyamatos körforgásban vannak. Tehát nem keletkezik hulladék.
A fenntarthatóságot célzó tervezetre többek között azért van szükség, mert becslések szerint jelenleg a termékgyártás keretei között felhasznált anyagok mindössze egyetlen százaléka marad „használatban” fél évvel az értékesítést követően.
Az Európai Bizottság még 2015-ben fogadta el azt a cselekvési tervezetet, ami a körforgásos gazdaságra való átállás felgyorsítását hivatott elősegíteni. A tervezet szám szerint 54 előremutató intézkedést tartalmaz, amelyek egytől egyig a fenntartható gazdasági növekedést, a globális versenyképességet, illetve az új munkahelyek teremtését szorgalmazzák.
A hulladéktörvény módosítása következtében milyen változások állhatnak előttünk hulladékkezelésben?
A körforgásos gazdaság megteremtését célzó intézkedések proaktív módon állnak a hulladékkezelés témaköréhez, kifejezetten a megelőzésre vonatkozó javaslatokat és rendelkezéseket is tartalmazva.
Vagyis a termékeket már eleve úgy kell majd megtervezni, hogy lehetőség szerint minél tartósabbak legyenek, és meglegyen a lehetőség a javításukra. Szintén kiemelt szempontnak bizonyul majd az újbóli használhatóság, valamint a hulladékká válást követően a hasznosíthatóság kérdése.
Fontossági sorrendben hulladékkeletkezés megelőzése szerepel a hulladékkezeléssel kapcsolatos hierarchia legfelső szintjén. A létrejövő hulladék mennyiségének és veszélyességének a redukálása után fontossági sorrendben a hulladék újbóli használatra történő előkészítése következik.
A felvázolt fontossági sorrend alsó szintjén pedig a keletkezett a hulladék újrafeldolgozása szerepel. A hulladéktárolóban történő elhelyezés, valamint az égetés csak azoknál az eseteknél jöhetne szóba, ahol hierarchia magasabb szintjein álló hulladékkezelési megoldásokra nincs lehetőség.
Az “Európai Zöld Megállapodás” értelemében prognosztizálható innovatív változások a hazai hulladékkezelésben
A fentebb sorolt célszámok mellett akadnak még további fontosabb irányelvek a jövőre vonatkozóan. A papír, a fém, a műanyag, valamint az üveg kapcsán az Európai Unió tagállamaiban már a 2015-ös évtől fogva kötelező a szelektív hulladékgyűjtési rendszer alkalmazása.
Az elkövetkező években pedig a szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztése is várható. A 2024-es esztendőig a bio hulladékokra vonatkozóan, egy évvel később pedig a textilhulladékra, illetve a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékokra is érvényes lesz a szabályozás.
Konklúzióként leszögezhetjük tehát, hogy gyártóként már a terméktervezés során is a fenntarthatóságot, illetve az újbóli felhasználhatóságot kell szem előtt tartani mostantól. Ezzel a proaktív hozzáállással ugyanis sikeresen felelhetünk meg a hulladéktörvény várhatóan szigorodó elvárásainak.
Ismerje meg a Hungarocell Zöld Programunk további részleteit az alábbi hivatkozásra kattintva:
Hungarocell Zöld Program
A Hungarocell Zöld Program Öko pontjainak listája pedig a következő hivatkozáson érhető el:
Hungarocell Zöld Program – Öko pontok