Olvasási idő: 5 perc
A hőszigetelés, bár nyáron is fontos az ingatlan hűvösen tartása szempontjából, igazán télen létfontosságú. A mai energiaárak mellett ugyanis nagyon nem mindegy, hogy mennyi lesz a gáz- vagy áramfogyasztás, a legjobb taktika pedig még mindig egyértelműen az épület külső hőszigetelése. Fontos kérdés azonban, hogy hány fokig lehet külső hőszigetelés munkálatokat végezni, illetve hogy lehetséges-e hőszigetelés télen. Vágjunk is bele!
A hőszigetelés télen és nyáron is véd
Az elmúlt években még szembeötlőbb lett a hőszigetelés fontossága. Egyre forróbbak a nyarak – lényegében sokszor nem lehet megmaradni klíma nélkül–, emellett az energiaárak az egekbe szöktek, a rezsicsökkentett árak pedig már csak egy bizonyos átlagfogyasztásig érvényesek. Ezért kulcsfontosságú, hogy a nyári áramfogyasztást, illetve a téli gázfogyasztást (vagy áramfogyasztást, elektromos fűtésrendszerek esetén) lehetőleg a támogatott limiten belül tartsuk, illetve csökkentsük a teljes áron fizetendő fogyasztást.
Minderre egyértelműen az épületek külső hőszigetelése a legjobb megoldás. Egy megfelelően kiépített hőszigetelő rendszer kiterjed a homlokzattól a lábazaton át a pince és a tető hőszigetelésére is, valamint a megfelelő, modern nyílászárók beépítésére, így lehet minimalizálni a hőveszteséget és a költségeket. Ezzel együtt ha az ingatlan teljes energetikai felújítására nincsen büdzsé, attól még érdemes mondjuk megcsináltatni a homlokzati hőszigetelést vagy a nyílászárók cseréjét. De mikor is?
Amennyiben az ember pont télen ér rá, vagy télre tudná előteremteni a hőszigetelés költségeit, felmerül, hogy akkor csináltassa meg a hőszigetelő rendszert. Az is előfordul, hogy senki nem ér rá egészen télig, és valamelyik szakember felveti ezt a lehetőséget. Lehetséges-e a hőszigetelés télen, vagy inkább: érdemes?
Hőszigetelés télen: érdemes belevágni?
A válasz röviden: csak nagyon specifikus esetekben. Bár nagy ritkán előfordul, hogy egy hétig folyamatosan kellemes meleg van télen, és csapadék sem esik, általában nem érdemes belekezdeni, illetve lutri, hogy fenn marad-e a falon az EPS lap… És ha belevágunk, akkor sok mindenre oda kell figyelni, de erről majd később!
A hőszigetelő táblákat rögzítő ragasztó megkötése a hidegben nagyon lelassul.
Hány fokig lehet külső szigetelés munkálatokat végezni?
Sokkal jobb kérdés, hogy ideális esetben hány fokig lehet külső szigetelés projektbe kezdeni. Kezdjük azzal, hogy a rangasztóanyag nem a naptárat nézi, hanem a hőfokot. Tehát nem az évszak az elsődleges kérdés, hanem az, hogy hány fok van (illetve hogy ebből következően mekkora a levegő páratartalma). A szakemberek általában azt mondják, hogy mind a falazatnak, mind a levegőnek legalább 5-6 °C-nek kell lennie – éjjel is! Azaz:
- Hiába van mondjuk hét fok, ha előtte héten végig kopogós fagyok voltak. Könnyen lehet, hogy a falazat épphogycsak fagypont felett van.
- Hiába van nappal 10 °C, ha éjjel leesik a hőmérséklet, máris gond van. Tehát mind a nappali, mind az éjjeli hőmérsékletet nézni kell!
Miért problémás a hőszigetelés télen?
Dióhéjban azért, mert a hőszigeteléshez szükséges anyagok száradásához bizonyos feltételeknek teljesülnie kell. Mind a ragasztó, mind a hőszigetelő táblákra kerülő vékonyvakolat úgy van megtervezve, hogy bizonyos száradási idő (általában egy-két nap) alatt megszáradjon.
Azaz a ragasztó és a vakolat akkor köt meg rendesen, ha a megfelelő ütemben adja le a nedvességet. Se a túl gyors száradás nem jó, se a túl lassú. Túl gyors száradás esetén (például ami a régebbi grafitos EPS lapok esetén fordulhat elő) nem köt meg elég alaposan a ragasztó és a vakolat. De ugyanez igaz a túl lassú száradásra. A hidegben pedig nagyon lelassul a száradás, ugyanis a hideg levegő sokkal kevésbé képes pára formájában „befogadni” a bekevert anyagok víztartalmát. (És meg kell jegyeznünk, hogy az eső is kárt tehet a vékonyvakolatban).
A gyártók általában 20 °C-ra adják meg a száradási időt, ezzel együtt ennél némileg hidegebb és melegebb időben is meg tud kötni normálisan, csak oda kell figyelni.
Ha mégiscsak meg akarjuk próbálni
Előfordulhat, hogy mégiscsak megoldható a hőszigetelés télen. Ha 5-6 napig folyamatosan elég meleget mondanak, és nincs kihűlve a falazat, bele lehet vágni a homlokzati és/vagy lábazati hőszigetelésbe. Pár tipp:
- Minél több forrásból ellenőrizzük le a várható időjárást, jobb biztosra menni!
- Igyekezzünk megbízható kivitelezőt keresni, aki tényleg a kinézett időablakban jön, nem két napra rá!
- Jó ötlet lehet tavaszra napolni a vakolást, ami megnehezíti a munkálat sikerességét. A ragasztó megfelelő száradását könnyebb szavatolni. És a vakolat könnyen foltos lesz, ha télen viszik fel.
- Használjunk fagyálló adalékokat, és a munkálatok előtt tájékozódjunk arról, milyet ajánl a gyártó!
- Hagyjunk rá 2-3X hosszabb száradási időket!
+Tipp: Ha télen rakattuk fel a homlokzati hőszigetelést, és a vakolással tavaszig várnánk, tavasszal mindenképp ellenőrizzük le, hogy a dübelezés ellenére is rendesen tart-e a ragasztó. Ha esetleg nem, akkor a lapok újbóli felragasztásáról kell gondoskodni, mert bár plusz idő és pénz, jobban járunk vele, mintha jövő ősszel leesik.
Megtalálta már a megfelelő homlokzati hőszigetelést? Tekintse meg a Masterplast homlokzati hőszigetelő rendszerét!